بی بالان

از بی بالانی
پرش به: ناوبری، جستجو

موقعیت جغرافیایی بی بالان

روستای بی بالان در دهستان بی‌بالان با طول جغرافیایی 50 درجه و 23 دقیقه و 1.98 ثانیه (50.38) شرقی و 37 درجه و 5 دقیقه و 10.63 (37.05) شمالی با ارتفاع 0.2 متر از سطح دریای آزاد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۱۷۲ نفر (۳۷۵خانوار) بوده‌است.

آدرس: استان گیلان، شهرستان رودسر، بخش کلاچای، دهستان بی بالان، روستای بی بالان

نقشه بی بالان در tageo

تلفظ دهستان بی بالان در زبان های مختلف

سایت های هواشناسی بی بالان

Word Weather Online

Accuweather

Weather-Forecast

بی بالان در سایت های رسمی

بی بالان در ویکی پدیا فارسی

بی بالان در ویکی پدیا انگلیسی

ریشه یابی نام روستای بی بالان

مکان امن.

بالان

بالان نام تور ویا دامی است برای صید وشکار حیوانات در گذشته ء دور مردم از آن استفاده میکردند.

خلاف معنی مستنتج از واژه بالان به دلیل مهربانی ونوع دوستی ورءفت اهالی محل مزبور مکان امنی و بدور از اضطراب برای ارائه ودریافت خدمات ونوع دوستی وجوار هم زیستن ....بوده و پیشوند بی بآن افزوده به معنی فاقد دام که برازنده ء آن محل بوده بود.

بالان همان دام و تور است که در لغت نامه دهخدا به این صورت آمده است:

گرگ بالان دیده

اصطلاح " گرگ بالان دیده " را که کنایه از افراد آزموده ، سرد و گرم چشیده و دنیا دیده است به غلط " گرگ باران دیده " می گویند.

به کار بردن واژه ی باران در این اصطلاح اساسا نادرست است، زیرا همه ی گرگ ها باران دیده هستند و اتفاقا در روزهای زمستانی و بارانی بیشتر از لانه خارج می شوند و به شکار می پردازند و اگر باران دیدن علت با تجربه شدن گرگ باشد، این شامل تقریبا همه ی حیوانات است نه فقط گرگ ها.

شکل درست این اصطلاح" گرگ بالان" دیده است و معنی " بالان"، دام و تله مخصوص گرگ است و گرگی که چند بار از دشواری و خطر بالان نجات یافته باشد پختگی و آزمودگی لازم را در شکار پیدا کرده است. افراد آزموده و سرد و گرم چشیده نیز آنانی هستند که با اندیشه های عاقلانه ازهمه ی دشواری ها و بلاها رهایی یافته و راه و رسم زندگی را فرا گرفته اند. عامه ی مردم چون معنی واژه ی " بالان "را نمی دانستند آن را به باران و بدین ترتیب اصطلاح را به " گرگ باران دیده " تبدیل کرده اند.

برگرفته از فرهنگ دهخدا